Bornholm to wyspa należąca do Danii, która położona jest w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. To okręg administracyjny Danii, który jest położony najbardziej na wschód i mieszka tam około 40 tys. ludności. Pierwotna nazwa wyspy pochodzi od nazwy plemienia Burgundów, którzy zamieszkiwali ją w przeszłości. Klimat jest tam dość wilgotny, najcieplejszy miesiąc w roku to lipiec ze średnią temperaturą 17 stopni, a najzimniejszy styczeń, kiedy termometry pokazują 0 °C. Jest tam jednak dużo słońca zwłaszcza w miesiącach od maja do sierpnia, a opady są niewielkie. Fauna wyspy jest zbliżona do duńskiej oraz fauny południowej Szwecji. Zalesienie wyspy to jedynie 20%.

Jeżeli chcesz znaleźć jakąś ciekawą wycieczkę już w całości zorganizowaną, możesz sprawdzić nasz sklep. Na głównej stronie wyświetlą ci się oferty aktualnych wycieczek, niektóre z nich mogą być już oznaczone jako „sprzedane”. Na miniaturce podany jest koszt, czas trwania wyjazdu oraz sposób podróży – np. prom. Po kliknięciu „szczegóły oferty” możesz zapoznać się z całym planem podróży.

Co można zwiedzać na Bornholmie?

Wycieczki na Bornholm to coś całkiem powszechnego dla Polaków. Wyprawy weekendowe ze Świnoujścia właśnie na tę wyspę to bardzo częsty sposób na spędzenie czasu ze znajomymi lub rodziną. Jest ona oddalona od polskiego wybrzeża jedynie 100 km. Podróż wygląda następująco: należy dostać się do Świnoujścia, gdzie wsiądziemy na prom; promem dopłyniemy do Ystad w Szwecji, a stamtąd również promem możemy dostać się do Rønne – miasta portowego oraz stolicy i największego miasta na całym Bornholmie.

Zwiedzanie wyspy powinno objąć na pewno zabytkowe kościoły średniowieczne. To cztery budynki, które znajdują się w Østerlars, Nyker, Olsker i Nylars. Na Bornholmie można również zobaczyć „duńskie Stonehenge”, czyli Louisenlund. Składa się ono z około 50 dwumetrowych kamieni. Na wyspie jest również największe polodowcowe jezioro duńskie. Znajduje się ono w okolicy najdalej wysuniętego na północ fragmentu wyspy – Hammeren.

Rekomendowane artykuły